Հունիսի 27-ին հրավիրված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում քննարկվել է  Վճռաբեկ դատարանի վարչական պալատի դատավորների թեկնածուների ընտրության հարցը:
ԲԴԽ անդամ Դավիթ Խաչատուրյանը ներկայացրել է Արթուր Առաքելյանի , Արա Բաբայանի եւ Արծրուն Միրզոյանի կենսագրական տվյալներն ու անցած ուղին:
Վճռաբեկ դատարանի վարչական պալատի դատավորի թեկնածու Արթուր Առաքելյանը, ներկայացնելով իր տեսլականը, նշել է, որ իշխանությունների տարանջատման իդեալական կամ գրեթե իդեալական մոդելը ենթադրում է օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունների օրենսդրորեն հավասարակշռված ինքնուրույնություն, երբ պետական մարմիններից յուրաքանչյուրն իրականացնում է օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթները՝ չփոխարինելով մեկը մյուսին, բայց եւ երաշխավորելով ոչ միայն իր, այլեւ իշխանության մյուս ճյուղերի արդյունավետ գործառնությունը: «Իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի կենսագործման վերջնանպատակը պետական իշխանության միասնական ապահովումն է՝ կանոնակարգված սահմանադրական կառուցակարգեր ստեղծելու միջոցով»,-ասել է Արթուր Առաքելյանը:
ԱԺ պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը հետաքրքրվել է վեթինգի վերաբերյալ թեկնածուի կարծիքով: Արթուր Առաքելյանը նշել է, որ առաջնային է հասկանալ, թե ինչ է առհասարակ իրենից ներկայացնում վեթինգը, որից հետո նոր միայն հասկանալ՝ դրա կիրառումն անհրաժե՞շտ է, թե՝ ոչ: «Իմ կարծիքով՝ համատարած գործողություններ կատարել ցանկացած հարցի վերաբերյալ ճիշտ չէ, պետք է ցանկացած հարցի, ցանկացած մարդու ցանկացած խնդրի մոտենալ կոնկրետ այդ խնդրի հետ կապված հարցերով: Յուրաքանչյուր մարդու վերաբերյալ պետք է լինի անհատական մոտեցում»:
Հաջորդ թեկնածուն՝ Արա Բաբայանը, նշել է, որ Վարչական պալատի կենսագործումը նպաստելու է վարչական արդարադատության արդյունավետության բարձրացմանը՝ հնարավորություն ընձեռելով լիարժեքորեն իրականացնել Վճռաբեկ դատարանի առաքելությունը՝ ապահովելու օրենքների եւ այլ նորմատիվ-իրավական ակտերի միատեսակ կիրառությունը, ինչպես նաեւ վերացնելու մարդու իրավունքների եւ ազատությունների հիմնարար խախտումները: Արա Բաբայանն այդ կարեւորագույն առաքելության իրականացման հարցում իր ներդրումն ունենալու պատրաստակամություն է հայտնել:
Երրորդ թեկնածու Արծրուն Միրզոյանը եւս կարեւորել է Վճռաբեկ դատարանի կազմում առանձին մասնագիտացված վարչական պալատի ստեղծումը: Նա անդրադարձել է վարչական դատարանի գործունեությանը, դատական նախադեպի ինստիտուտի առանձնահատկություններին, Վճռաբեկ դատարան ներկայացվող բողոքները վարույթ ընդունելու հարցին, բարձրաձայնել դատավորի բարեվարքությունը բնորոշող իր պատկերացումները: Թեկնածուի խոսքով՝ արդարադատության մատչելիության իրավունքը պետք է լինի իրական եւ արդյունավետ: Անձը պետք է հնարավորություն ունենա վիճարկելու իր իրավունքների իրականացմանը խոչընդոտող ցանկացած միջամտություն:
Պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի եւ Սերգեյ Բագրատյանի՝ թեկնածուին ուղղված հարցերը վերաբերել են դատարանների բեռնաթափման հարցում Վճռաբեկ դատարանի վարչական պալատի դերակատարությանը, դատական գործերի ձգձգման պատճառներին, ինչի պատճառով հանրության շրջանում համակարգի նկատմամբ բացասական վերաբերմունք է ձեւավորվում:

On June 27, at the NA extraordinary session the issue of the election of the judges of the Administrative Chamber of the Court of Cassation.
The member of the Supreme Judicial Court Davit Khachaturyan presented the biographical data and the passed path of Artur Arakelyan, Ara Babayan and Artsrun Mirzoyan.
The candidate for the judge of the Administrative Chamber of the Court of Cassation Artur Arakelyan, presenting his vision, noted that the ideal or almost ideal model of the separation of the authorities implies the legislatively balanced independence of the legislative, executive and judicial authorities, when everybody from the state bodies carried out the functions reserved to him by legislation, without replacing each other and guaranteeing the effective function of not only its, but other branches of power. “The final goal of the implementation of the authorities’ principle of separation is the united provision of the state power regulated through creating of constitutional structure,” Artur Arakelyan said.
The NA deputy Heriknaz Tigranyan was interested in the candidate’s opinion on vetting. Artur Arakelyan noted that it is of priority to understand what is the vetting in general, after that understand if its use is necessary or not. “In my opinion, it is not right to carry out pervasive actions on any issue, we shall approach to any issue, to any person’s any problem with the issues related to that problem. Individual approach should be on any person.”
The next candidate, Ara Babayan noted that the activities of the Administrative Chamber will promote the rise of the administrative justice, giving an opportunity to fully carry out the mission of the Court of Cassation, to ensure the same use of the laws and other normative-legal acts, as well as to eliminate the fundamental violation of human rights and freedoms. In the implementation of that most important mission Ara Babayan expressed readiness for having his contribution to it.
The third candidate Artsrun Mirzoyan also highlighted the creation of the separate specialized chamber in the Court of Cassation. He touched upon the activities of the Administrative Court, the peculiarities of the institute of the judicial precedent, the issue of accepting the complaints being submitted to the Court of Cassation into proceedings, voiced his ideas characterizing the judge’s building integrity. According to the candidate, the right of the justice accessibility should be real and effective. The person has an opportunity to dispute any intervention impeding the implementation of his/her rights.
The questions of the deputies Vladimir Vardanyan and Sergey Bagratyan addressed to the candidates related to the role of the Administrative Chamber of the Court of Cassation in unloading the courts, the reasons of the delay of the judicial cases, because of which negative attitude is formed towards the system among the public.